Medica Macháček
Uherské Hradiště
tel: 736 180 817
(volejte po 9:00)

Lymfologie

MUDr. Kateřina Macháčková

Co jsou lymfodrenáže a komu mohou být prospěšné?

Otoky, bolest a tíha končetin bývají častým průvodním jevem při poruchách lymfatického systému. Tyto obtíže mohou být vrozené nebo získané např. po onkologických operacích, po operacích křečových žil, mohou provázet bércové vředy, křečové žíly (tzv. varixy), záněty žil, bývají též po nejrůznějších traumatech.

Zpočátku mohou být projevy nedostatečnosti lymfatického systému velmi mírné, zvýrazňují se však dlouhodobým stáním, při sedavém zaměstnání, po námaze a vždy ke konci pracovního dne. Vhodným řešením uvedených problémů může být kombinace manuální a přístrojové lymfodrenáže s následnou bandáží.

Manuální lymfodrenáž

Speciální technika nebolestivých, velmi jemných hmatů prováděných v určitém pořadí pod určitým tlakem. Dochází k aktivaci toku lymfy směrem z periferie do centra organismu. Výsledkem je tedy nejen redukce otoků, ale i stabilizace obtíží a odtok zplodin z těla. Ošetření provádí vždy pouze vyškolený zdravotnický pracovník (lymfoterapeut) po předchozím vyšetření a sestavení léčebného plánu lékařem specialistou – lymfologem.

Přístrojová lymfodrenáž

Náasleduje po provedení manuální lymfodrenáže. Ta sestává z masáže ve speciálním kalhotovém návleku, jehož vzduchové komory se překrývají a vzájemně nafukují a vyfukují. Opět se zlepšuje tok lymfatického systému a odvádí zplodiny metabolismu. Celá procedura je zakončena naložením bandáže krátkotažným obinadlem.

Další péče

Lymfoterapeut pravidelně s klientem rozebírá také pohybová a dechová podpůrná cvičení, konzultuje péči o pokožku a „samoléčbu“ v udržovací fázi mezi lymfodrenážní terapií. Výše popsaný postup se rozhodně nedá nahradit ošetřením v kosmetickém salonu či kosmetickou procedurou. Pravidelná aplikace manuální a přístrojové lymfodrenáže v kombinaci s vhodnou bandáží a péčí o pokožku přináší dlouhodobou úlevu od otoků a brání rozvoji nepříjemných komplikací. V indikovaných případech (např. lymfedém, chronická žilní nedostečnost, poúrazové otoky) je léčba hrazena zdravotními pojišťovnami.​

kontakt

Medica Macháček s.r.o.
Havlíčkova 1239
Uherské Hradiště
686 01

info@medica-uh.cz
tel: 736 180 817

Napište nám

Objednávky termínů vyšetření pouze telefonicky!
Písemný kontakt slouží k ostatní komunikaci.
Instagram

ordinační doba

Kožní abulance
Estetická dermatologie
Lymfologie

MUDr. Kateřina Macháčková

PO:
8.00 — 12.00 | 12.30 - 14.30
ÚT:
8.00 — 12.00 | 12.30 - 14.30
ST:
8.00 — 11.30* | 12.00 - 17.00
ČT:
8.00 — 14.30
PÁ:
8.00 — 13.00

*jen objednané chirurgické zákroky